Czym jest ISO 27001

ISO 27001 to międzynarodowy standard zarządzania bezpieczeństwem informacji. Pomaga organizacjom zapewnić bezpieczeństwo swoich zasobów informacyjnych. W tym blogu omówimy podstawy ISO 27001 i korzyści, jakie może przynieść Twojej organizacji.

Wprowadzenie

Norma ISO 27001 to międzynarodowa standard opisująca najlepsze praktyki dotyczące systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI).

System zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) to struktura polityk i procedur, która obejmuje wszystkie prawne, fizyczne i techniczne środki kontroli zaangażowane w procesy zarządzania ryzykiem informacyjnym w organizacji.

Organizacje, które wdrażają SZBI zgodny z normą, mogą uzyskać certyfikat akredytowanej jednostki certyfikującej po pomyślnym zakończeniu audytu.

ISO 27001 ma na celu zapewnienie wyboru odpowiednich i proporcjonalnych środków kontroli bezpieczeństwa, które chronią zasoby informacyjne i dają pewność osobom i innym interesariuszom, że ryzyko dla tych zasobów jest odpowiednio zarządzane.

Korzyści z ISO 27001

Organizacje, które wdrażają SZBI mogą czerpać wiele korzyści, w tym:

– lepsze bezpieczeństwo informacji i danych
– zmniejszone ryzyko naruszenia danych
– zwiększone zaufanie klientów, partnerów i innych interesariuszy
– lepsza zgodność z wymogami prawnymi i regulacyjnymi
– niższe składki ubezpieczeniowe
– poprawa efektywności i produktywności w zarządzaniu informacją

Wymagania SZBI

Organizacja posiadająca certyfikat ISO 27001 musi posiadać politykę bezpieczeństwa informacji, która obejmuje wymierne cele i zadania. Polityka musi obejmować wszystkie aspekty bezpieczeństwa informacji, w tym między innymi:
-Poufność
-Integralność
-Dostępność
-Zarządzanie ryzykiem
-Zarządzanie incydentami
Organizacja musi również zdefiniować role i obowiązki w zakresie bezpieczeństwa informacji oraz ustanowić procedury zarządzania incydentami, ryzykiem i zmiany w postawie bezpieczeństwa.

Proces certyfikacji

Aby uzyskać certyfikat, organizacja musi przejść rygorystyczny proces certyfikacji. Proces ten obejmuje ocenę ISMS (Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji) organizacji przez akredytowaną jednostkę certyfikującą.

Proces certyfikacji składa się z następujących kroków:

1. Organizacja wnioskująca o certyfikację musi złożyć pisemny wniosek do jednostki certyfikującej.
2. Jednostka certyfikująca dokona przeglądu wniosku i może zażądać od organizacji dodatkowych informacji.
3. Gdy jednostka certyfikująca uzna, że organizacja kwalifikuje się do certyfikacji, wyśle zespół audytorów w celu przeprowadzenia na miejscu oceny SZBI organizacji.
4. Audytorzy dokonają przeglądu wszystkich aspektów SZBI i przeprowadzi wywiady z pracownikami, aby upewnić się, że działa on prawidłowo.
5. Gdy audytorzy uznają, że SZBI spełnia wszystkie wymagania normy , zarekomendują certyfikację organizacji.
6. Ostateczna decyzja o certyfikacji organizacji należy do jednostki certyfikującej, ale jeśli zdecyduje się na certyfikację organizacji, wyda certyfikat ważny przez trzy lata.

Koszty certyfikacji

Organizacje, które zdecydują się na wdrożenie ISO 27001, mogą ubiegać się o certyfikację lub deklarację własną. Certyfikacja nie jest wymogiem, ale przynosi wiele korzyści. Na przykład zwiększa zaufanie klientów, demonstruje zaangażowanie w bezpieczeństwo informacji i otwiera nowe możliwości biznesowe.

Koszt certyfikacji zależy od wielkości i ilość lokalizacji w których ma być certyfikowany system . Koszty certyfikacji różnią się również w zależności od złożoności systemu zarządzania organizacji. Ogólnie rzecz biorąc, im większa i bardziej złożona organizacja, tym wyższe będą koszty certyfikacji.

Poniższa tabela przedstawia orientacyjne koszty certyfikacji ISO 27001. Koszty te opierają się na danych z różnych źródeł, w tym jednostek certyfikujących, konsultantów i firm, które przeszły certyfikację.

Utrzymanie certyfikatu

Aby utrzymać swoją certyfikację, będziesz musiał przeprowadzać coroczne audyty nadzoru i audyt recertyfikacyjny co trzy lata. Celem audytów nadzoru jest sprawdzenie, czy system zarządzania jest prawidłowo wdrożony i czy nadal spełnia wymagania normy ISO 27001. Audyt recertyfikacyjny jest bardziej kompleksowy, ma na celu potwierdzenie, że system zarządzania został skutecznie wdrożony i i po trzech latach nadal spełnia wymagania normy.

ISO 27001

Bezpieczeństwo Informacji z ISO 27001

5/5 - (1 głos)

© 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone Multicert Sp. z o.o., Mydlarska 47 ,Warszawa 04-690.